Notebook arıza ses uyarıları

Notebook arıza ses uyarıları

POST (Power On Self Test)

POST, bilgisayarımızı test eden bir sistemdir, yeniden başlatma işlemi esnasında tüm donanımımızın sorunsuzca çalıştığından emin olur, ve ihtiyaç duyduğumuz minimum sistem gereksinimlerine sahip olup olmadığımızı kontrol eder. Eğer bilgisayar POST’u başarıyla geçer ise, sadece tek bir bip sesi duyarız (bazı BIOS’larda bu iki de olabilir), ve bilgisayarımız normal bir şekilde başlamaya devam eder. Bunun yanında, eğer bilgisayar POST’u geçemezse, ya bip sesi hiç gelmez, ya da her birinin kendine has bir anlamı olan farklı bir dizilimde bip sesi/sesleri duyuracaktır; ki böylece kullanıcı sorunun kaynağını anlayabilecektir.

POST’un Aşamaları
bilgisayarın her açılışında, bilgisayar POST’u geçmek zorundadır. Aşağıda, bilgisayarımızın her başlayışında POST’un gerçekleştirdiği ana adımları görebilirsiniz.

1. Güç kaynağını(power supply) test edip açık olup olmadığından ve reset sinyalini gönderdiğinden emin olur.
2. CPU reset durumundan çıkmalı ve hemen ardından işlemleri gerçekleştirmeye başlamalıdır.
3. BIOS sınaması geçerli olmalı, ki bu okunabilir olması demektir.
4. CMOS sınaması geçerli olmalı, ki bu okunabilir olması demektir.
5. CPU tüm bellek türlerini okyabilir olmalıdır; ki bunlar bellek kontrolcüleri, bellek anayolları, ve bellek modülleridir.
6. Belleğin ilk 64KB’ı işleme tabi tutulabilir olmalıdır ve okunabilmeli ve üzerine yazılabilmeli olmalıdır, ve POST kodunu içerebilir olmalıdır.
7. I / O yolu / kontrolcüsü erişilir olmalıdır.
8. I / O yolu Ekran altsisteminden yazabilir/okuyabilir olmalıdır, ve tüm ekran RAM’inden okuyabilmelidir.

Eğer bilgisayarınız yukarıdaki testlerin herhangi birinden dahi geçemezse, bilgisayarınız POST hatası alacaktır. POST hatası, standart bir veya iki bip sesinden farklı olan bip kodlarıdır. Bu hiç bip olmayacağı anlamına gelebileceği gibi, bilgisayarın POST’u geçememesine neyin sebep olduğunu işaret edecek farklı dizilimdeki bipler de olabilir.

Eğer bilgisayarınız açılırken bu tip bip sesleri çıkarıyor, ve hata veriyorsa, birazdan hangi bipin ne anlama geldiğini, hangi donanım sorununa işaret ettiğini ve çözümlerinin neler olduğunu sizlere açıklamaya çalışacağım.

AMI BIOS BİP SESLERİ VE AÇIKLAMALARI

1 Kısa Bip
Herşey yolundadır.

2 Kısa Bip
4 Kısa Bip
5 Kısa Bip
7 Kısa Bip
8 Kısa Bip
9 Kısa Bip
11 Kısa Bip
1 Uzun, 8 Kısa Bip Durumlarında Yapılması Tavsiye Edilenler:

Ek Bilgi: Bu yazı, POST ile ilgili sorun yaşayan veya aşağıdaki semptomlarla karşılaşan kullanıcılara yardım etmek amaçlıdır:
1. Bilgisayar açılışta düzensiz bir şekilde bipliyor.
2. Bilgisayara güç geliyor ama açılış ekranında kalıyor, sistem başlatılamıyor.
3. Bilgisayara güç geliyor, ama hiç bir şey olmuyor.

NOT: Tüm bilgisayarların bip kodları yoktur, bazı yeni bilgisayarların, hataları yanıp sönerek belirten LED ışıkları veya özel ses dosyaları vardır.

SEBEP
Bu durumun sebebi aşağıdakilerden herhangi biri olabilir.
1. Yeni donanım, eskisi ile uyuşmuyor.
2. Bozuk veya hatalı donanım cihazı.
3. Bağlantılar bağlı değil, veya hatalı bağlantı yapılmış.
4. Bir elektrik fırtınası, akımın bilgisayarınıza zarar vermesine neden oldu.
5. Diğer donanım sorunları.

ÇÖZÜM

NOT: Bilgisayarınızın açık olduğundan emin olun, eğer güç düğmesine basarsanız ve hiç bir şey olmazsa(ışık yok, ses yok, fanlar çalışmıyor, vb), bu sorun POST kaynaklı değil, bir güç kaynaklı sorundur.

UYARI: Aşağıdaki adımlardan bazıları fiziki parçaları bilgisayardan sökmeye dayalıdır. Bilgisayarınızın kasasını açtığınızda elektrostatik akıma ve potansiyel tehlikelerine karşı dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ederim.

* Yeni Donanımı Kaldırın
Eğer bilgisayarınıza son zamanlarda yeni bir donanım eklendiyse, bu donanımı sorununuzun kaynağı olmadığından emin olmak için kaldırın. Şayet bu yeni donanımı kaldırdıktan sonra bilgisayarınız düzgünce çalışırsa, bilgisayarınız bu yeni donanım ile uyumlu değildir, veya sistem ayarları yeni donanım cihazının çalışabilmesi için değiştirilmelidir.

* Dış Bağlantıları Kaldırın
Güç kablosu hariç, bilgisayarınızın arkasındaki tüm kabloları çıkarın. Bilgisayarı çalıştırın ve normal bir şekilde bip sesinin gelip gelmediğine bakın. Eğer bilgisayar hiç biplemez ise monitörü takın ve değişiklik olup olmayacağına bakın.

* Bip Kodunu Tanımlayın
Eğer belli bir düzende bip sesi alıyorsanız, bu konudaki diğer açıklamalarımı okuyun. Bu bip kodları, hangi bilgisayar içeriğinin bozuk veya sorunlu olduğunu anlamamız için iyi bir yöntemdir.

* Tüm Fanları Kontrol Edin
Bilgisayardaki tüm fanların çalıştığından emin olun. Eğer bir fan arızalı ise(özellikle de CPU soğutan fan) bilgisayarınız aşırı ısınıyordur ve/veya bilgisayarınızın başlamasını engelleyen fan hatasını tespit ediyordur.

* Tüm Kabloları Kontrol Edin
Tüm kabloların yerlerine düzgünce bağlandığından, hiç gevşek kablo veya birbirine baskı yapıp sıkıştıran kablo olmadığından emin olun.
• Tüm disk sürücülerinin data kablosu ve onlara bağlı birer güç kablosu olmalıdır.
• Güç kaynağınızın anakarta giden en az bir kablosu olmalıdır. Pek çok anakartın, onları güç kaynağına ve fanlara bağlayan fazladan kabloları vardır.

* Tüm Kartları Çıkarın
Eğer yukarıdaki tavsiyelerden hiçbirisi uyumsuz POST sorununuzu halen gidermediyse, anakartınız üzerindeki tüm kartları çıkartın(IDE, USB, Modem, Network, Ses, Ekran, Tv kartı, vb..). Ve kartlarınızı bilgisayarınıza teker teker takın, ve her bir kart takmanızda bilgisayarınızı yeniden başlatın. Böylece hangi kartın soruna sebep olduğunu tespit edebilirsiniz.

* Tüm Sürücüleri Çıkarın
Eğer neyin hatalı olduğunu bip seslerinden anlayamadınız veya hiç bip sesi uyarısı almıyorsanız, IDE, SATA, SCSI, veya diğer data kablolarını CD-ROM’dan, hard diskten, disket sürücüden ve anakarttan çıkartın.

Eğer bu, POST sorununuzu çözerse veya yeni bir hata mesajı alırsanız, hangi aygıtın veya kablonun soruna sebep olduğunu anlamak için her defasında bir aleti bilgisayarınıza bağlayın. Bazı durumlarda, sorunun kaynağı sadece gevşek bir kablodan ibarettir.

* RAM’i Çıkarın
Tüm bu aygıtları çıkardıktan sonra da aynı problemle karşı karşıya iseniz, RAM’i anakarttan sökün ve bilgisayarınızı başlatın. Eğer bilgisayar farklı bir bip kodu verirse, veya önceden hiç biplemiyordu ama şimdi biplemeye başladıysa, bilgisayarınızı kapatın ve aşağıdaki tavsiyeleri yerine getirin. Her bellek takışınızda veya çıkarışınızda bilgisayarınızı kapattığınızdan emin olun, ve tabii ki her yaptığınız değişiklik sonrasında bilgisayarı açıp tavsiyemin sorununuzu çözüp çözmediğinden de emin olmalısınız.
1. Belleği yine aynı slota takın.
2. Eğer birden fazla belleğiniz var ise, biri hariç diğer hepsini slotlardan çıkarın, ve sırayla bunu her biri için uygulayın.
3. Bir belleği, sırayla tüm slotlarınızda deneyin. Anakart üzerindeki bu RAM slotlarının da arızalı olma ihtimali unutmayın.

Şayet belleği bir slotta çalıştırıp, bir diğer slotta çalıştıramayabilirsiniz. Bu durumda belleği, içinde çalıştığı slotta tutarak bilgisayarınızı bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz, veya anakartınızı değiştirebilirsiniz.

* Bilgisayarın Güç Döngüsünü Kontrol Edin
Bazı durumlarda bir bilgisayar, genellikle güç kaynağının ve/veya anakartın neden olduğu güç bazlı sorunlar yaşayabilir. Sorununuzun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, bilgisayarınızı açmayı, kapamayı, ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tekrar açmayı deneyin; bilgisayarın güç ışığının her defasında yanıp söndüğünden emin olun. Bazı durumlarda, bilgisayarınızı geçici olarak yeniden başlatmak durumunda kalabilirsiniz.

Bu teknik, sadece bilgisayarınızı geçici olarak çalıştırabilmeniz, belki son bir defa, bilgisayarı açıp, eğer backup almadıysanız, yeni donanım yüklemeden önce dosyalarınızı kopyalamanız ve kurtarmanız içindir.

* CPU’yu Çıkarın ve Tekrar Takın
Bilgisayarının kasasını açıp içinde daha rahat bir şekilde çalışabilen veya bilgisayarının parçalarını sık sık değiştirebilen deneyimli kullanıcılar için bir tavsiye; CPU’yu yerinden çıkarıp, bilgisayarın içine tekrar yerleştirebilirsiniz.

* Bozuk Anakart, CPU, RAM, ve/veya Power Supply
Yukarıdaki tüm tavsiyeleri denedikten sonra eğer halen aynı sorunlarla karşı karşıya iseniz, üzülerek söylüyorum ki anakartınız, CPU, ve/veya RAM’iniz bozulmuştur. Bir sonraki adım, bu parçaların yerine yenilerini almak/veya bilgisayarı servise götürmektir. Eğer kendi başınıza tamir etmeyi düşünüyorsanız, veya zaten bir bilgisayar tamircisi iseniz, ilk olarak anakartı, RAM’i ve, CPU’yu ve daha sonra power supply(güç kaynağı)’nı, bu sıralamayla takmanızı ve/veya diğer bilgisayarlardan bu sırayla parçalar söküp kendi bilgisayarınıza eklemenizi tavsiye ederim.

_______________________________________________________________________

3 Kısa Bip
1 Uzun, 3 Kısa Bip Durumlarında Yapılması Tavsiye Edilenler:

SEBEP: Bilgisayar RAM (bellek) sorunu

ÇÖZÜM

Uyarı: Aşağıdaki adımlardan bazıları fiziki parçaları bilgisayardan sökmeye dayalıdır. Bilgisayarınızın kasasını açtığınızda elektrostatik akıma ve potansiyel tehlikelerine karşı dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ederim.

* Takılı Belleği Yerinden Çıkarın
Eğer bilgisayarınıza son zamanlarda fazladan bellek taktıysanız veya takmaya çalıştıysanız, ve bundan sonra bu bipleri duymaya başladıysanız, bilgisayara eklediğiniz tüm yeni belleklerinizi çıkarın. Eğer yeni belleği çıkarmanızdan sonra bilgisayar düzgün çalışıyorsa, sorununuz uyumsuz veya arızalı bellekten kaynaklanıyordur.

* Kasayı Açın ve Belleği Söküp Geri Takın
Bazen bilgisayar yerinden oynatıldığında ve/veya zamanla bir bellek yerinden oynayabilir, slotuna takılan yeri gevşeyebilir, ki bu da bilgisayarın bu belleği okumasını engeller veya okurken hatalar vermesine neden olur. Bu sorunu bilgisayarın kasasını açıp bellekleri yerlerinden çıkarıp tekrardan takarak çözmeye çalışabilirsiniz.

* Belleğin Yerini Değiştirmek
Eğer ki belleği söküp takmak sorunu çözmezse, belleğin yerini değiştirmeyi deneyin. Eğer sadece tek bir RAM’iniz varsa, bunu diğer slota takmayı deneyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer birden fazla belleğiniz varsa, biri hariç hepsini yerinden çıkarın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer bu da sorunu çözmezse, diğer belleklerden birini deneyin.

* Başka Bir Bilgisayarın Belleğini Deneyin
Eğer elinizin altında, sizinkiyle aynı tip bellek kullanan bir bilgisayar varsa, onun sağlam olduğundan emin olduğunuz bir belleğini söküp, sizin bilgisayarınızda deneyin.

Eğer başka bir bilgisayarın belleği sizin bilgisayarınızda çalışırsa, sizin belleğiniz bozuk demektir. Eğer başka bir bilgisayarın belleği, uyumlu olmasına rağmen sizin bilgisayarınızda çalışmazsa, maalesef anakartınız ve/veya anakartınızdaki slotlar arızalılar, ve belleğin okunmasını engelliyorlar, ki bu da anakartınızın değişmesi gerektiği anlamına gelir.

* Belleği Yenileyin
Eğer bilgisayarınızdaki belleklerin arızalı olduğunu düşünüyorsanız, ve yukarıdaki tavsiyelerin hiç biri sorununuzu çözmediyse, yeni bir RAM alma vakti geldi demektir.

_______________________________________________________________________

6 Kısa Bip Durumunda Yapılması Tavsiye Edilenler

SORUN: A20 Hatası

SEBEP: Sorun klavye ve/veya klavye kumandası kaynaklı

ÇÖZÜM
1. Klavyenin, bilgisayarın arkasına doğru porttan bağlandığından emin olun.
2. Bilgisayarı kapatın ve klavyenin bağlantısını çıkarın, kablo ucunda veya kasanın üzerindeki giriş portunda herhangi bir eğilme, yanma veya pinlerde kırılma olup olmadığını kontrol edin.
3. Bilgisayarınızda farklı bir klavye deneyin.
4. Maalesef, yukarıdaki hiç bir tavsiye sorununuzu çözemediyse, anakartınızda bozuk bir kumanda var demektir. Anakartınızı değiştirmelisiniz.

10 Kısa Bip Durumunda Yapılması Tavsiye Edilenler

ÇÖZÜM: CMOS pili değiştirilmelidir.

AWARD BIOS BİP SESLERİ VE AÇIKLAMALARI

1 Uzun, 1 Kısa Bip: Bir ekran sorunu olduğunu, ve gerekli bilgilerin ekranda gösterilemediğini anlatır. Yukarıdaki Amibios çözümlerinden 2 Kısa Bip çözümüne bakınız.

Diğer Bütün Bip Sesleri: RAM problemidir. Ami BIOS post çözümlerindeki 3 Kısa Bip Çözümüne bakınız.

Notebook anakartlarının üzerinde bulunan test kontrol devreleri ile ön arıza tespit imkanı mevcuttur.

Detaylı bilgilendirme için 0 232 441 5258 – 0 507 540 7070 numaralı telefonlardan teknik servis departmanımıza ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.